کاشی اسفند

مهمترین نکات در انتخاب کاشی و سرامیک

کاشی سرامیک

امروزه در هرجایی باشید اگر کمی به محیط اطرافتان دقت کنید، احتمالا انواع مختلفی از کاشی ها را بر روی دیوار و سرامیک ها را در کف ساختمان ها می بینید. در این مقاله به بررسی این دو محصول پرداخته و تفاوت های بین کاشی و سرامیک را عنوان خواهیم کرد. در ابتدا به توضیحی در مورد هر کدام از این محصولات اشاره می کنیم:

کاشی یا سرامیک ؟

تفاوت کاشی و سرامیک یکی از مواردی است که خیلی از افراد هنگام خرید به آن توجهی نمی‌کنند و از آن اطلاعی ندارند. شاید در ظاهر بسیار شبیه به هم به نظر برسند اما اگر اطلاعات کافی در خصوص تفاوت‌هایشان نداشته باشید یک انتخاب نادرست شما را مجبور می‌کند دوباره برای خرید و تهیه آن هزینه کنید. کاشی و سرامیک در واقع در یک خانواده قرار میگیرند روش ساخت مشابه ای دارند ولی با این حال این دو در کارایی متفاوت هستند .
سرامیک : سرامیک در واقع‌ یک نوع کاشی‌ است که به عنوان کفپوش و یا جهت پوشش دیوار‌ ها در برخی فضا‌های داخلی استفاده‌ می‌شود و به دلیل جذب پایین آب و رطوب، از مقاومت بالایی برخوردار‌ است . کلمه سرامیک (Ceramic) از ریشه یونانی آن یعنی کراموس KERAMOS گرفته شده به معنی سفالگری Potiery و چیزی که سوخته شود. برای ساخت سرامیک‌ ها معمولا مواد خام مانند : خاک رس، کائولینت، اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون، کاربید تنگستن و موارد خالص دیگر را با آب مخلوط کرده و خمیر بدست آمده را در قالب‌‌های از پیش تعیین شده‌ می‌ریزند، سپس در دستگاه خشک‌کن‌ می‌گذارند تا مواد خشک شوند و شکل قالب را به خود گیرند، در نهایت آن‌ها را در کوره‌‌ سرامیک پزی بخته می شود .
کاشی : کلمه کاشی (Tile) از کلمه لاتین (Tegula) گرفته شده که مترادف فرانسوی TUILE می باشد به معنای گل پخته سقف و کلمه انگلیسی TILE نیز به معنای پوشش بر روی ساختمان است. در واقع در گفتگوهای رایج روزمره کاشی به قطعه سنگی مصنوعی گفته می شود که طول و عرض آن تفاوت دارند و ضخامت آن چیزی در حدود چند میلی متر است. یک طرف کاشی، سمت سفالی و استخوان بندی آن است و طرف دیگر یا روی کاشی که لعاب دارد، دارای سطح صیقلی و براق است و از مواد سخت مانند سنگ، فلز، شیشه و ... می ‌باشد . کاشی‌ ها برای پوشش سقف‌ ها ، کف ، دیوار و یا سطوح دیگر به عنوان کالای تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند .

تفاوت کاشی با سرامیک

مقاومت کاشی نسبت به هم نوع خود یعنی سرامیک در برابر نیروی فشار و حتی شدت سرما و گرما بسیار کمتر است و بدین دلیل فقط مناسب برای محیط های بسته است و بهتر است در جاهایی به کار رود که میزان نم و رطوبت آن خیلی کم و نزدیک به صفر است . استفاده از کاشی در محیط های ذکر شده مناسب نیست و بر طول عمر کاشی اثر دارند ولی با این حال تنوع رنگی و مدل در کاشی ها بسیار بیشتر از سرامیک ها است . دیوار های سرویس های بهداشتی , حمام و آشپزخانه , اتاق ها , پارکینگ ، راهرو ها از پرمصرف ترین جایی هایی است که از کاشی برای پوشش آن ها استفاده می شود . دلیل اینکه کاشی را بیشتر برای دیوارها استفاده می کنند این است که نسبت جذب زیادتری نسبت به سرامیک دارد و به همین دلیل برای دیوارها بسیار مناسب تر است . اما سرامیک ها را هم می توان برای دیوار و هم می توان برای کف استفاده کرد اما به دلیل استحکامی و دوامی که دارد بیشتر برای کف استفاده می شود . مقاومت سرامیک نسبت به کاشی در برابر فشار و سرما و گرمای شدید و رطوبت خیلی بیشتر است . اما نمی توان انها را در محیط های باز کار کرد زیرا شدت سرما و گرما باز هم روی انها تاثیر می کذارد اما اگر تمایل داشتید در محیط های باز از سرامیک استفاده کنید بهتر است که از نوع پرسلان استفاده کنید . پرسلان ها تقریبا به طور کامل در برابر فشار و سرما و گرما و رطوبت مقاوم هستند . بدین جهت برای محیط های باز و تحت فشار و سرما و گرما و رطوبت مانند نمای ساختمان ها و کف حیاط و کف پارکینگ و دیوار هایی که نمکش دارند استفاده می شوند . مقدار آبی که توسط سرامیک جذب می شود بسیار کم است اما باز هم برای سرامیک های پرسلان میزان جذب آب تقریبا نزدیک به صفر است .

- مزایا استفاده از سرامیک
 • طول عمر بالا
 • مقاومت و دوام بسیار بالا
 • ماندگاری رنگ مناسبی دارند
 • از لحاظ بهداشتی بسیار مطلوب هستند
 • دمای ذوب بالایی دارند
 • رساناهای ضعیفی هستند
- مزایا استفاده از کاشی
 • کاشی‌ها با طبیعت سازگار هستند
 • کاشی‌ها نیاز به مراقبت ندارد
 • کاشی‌ها خیلی راحت و سریع نصب‌ می‌شوند
 • تنوع زیاد کاشی‌ها آدمیزاد را گیج‌ می‌کند
 • کاشی‌ها مقرون به صرفه‌اند
- معایب استفاده از کاشی
 • کاشی‌ها نسبت به صدا عایق نیستند
 • کاشی‌ها لغزنده هستند
 • کاشی‌ها شکننده و خش پذیرند